Staré Křečany – Starosta obce Staré Křečany František Moravec exkluzivně v rozhovoru pro redakci Naseustecko.cz uvedl, kde vidí největší pochybení v souvislosti se vznikem požáru národního parku České Švýcarsko. Vyjádřil se také k připravovanému trestnímu oznámení, či jak do budoucna předejít podobné tragédii.
Kde vidíte největší pochybení při vzniku požáru národního parku České Švýcarsko?
První fází je příčina vzniku kůrovcové kalamity, bych řekl. V roce 2017 jsme poukazovali na to, že se šíří kůrovcová kalamita ze Saského Švýcarska z bezzásahových zón, které jsou tam uzákoněné. Upozorňovali jsme na to. Apelovali jsme, aby se ustanovila komise, která by taková zjištění potvrdila nebo vyvrátila.
V té další fázi je pak zásadní zmínit, jak se kalamita rozšiřovala. V ten moment jsme upozorňovali, že by se měly udělat ochranné zóny. Namítali jsme, že bude nehorázné množství dřevní hmoty, která bude do budoucna riziková. Naše upozornění ale nebyla vyslyšena, negace byly odůvodňovány tím, že je to národní park a bezzásahová zóna, nebo že se budou dělat pufrační zóny. A ve finále se nedělalo skoro nic. Pak došlo k tomu, že dřevo zaschlo a neuklízelo se. Tři týdny před požárem se obce dotčené národními parky sešly na Modravě, kde jsem upozorňoval, že tam leží pět miliónů kubíků dřeva, které představují časovanou bombu.
Co na to správa parku?
I na radě parků bylo svolaných několik schůzek, kde jsme o problému diskutovali. Naše poukazy ale byly dementovány. Celá záležitost se brala na lehkou váhu. Orgány ochrany přírody si stále jely svoji vizi, že se nic stát nemůže. Tady je ten dopad. Samozřejmě kůrovec nezůstal jen v parku, ale i v sousedních lesích, které už jsou hospodářské. Nezbyde nám nic jiného, než podat žalobu na náhradu škody, která vznikla. Existuje také otázka dalších trestních, nedbalostních činů, které mohly být spáchané, ale to bude předmětem řízení.
V jaké fázi je nyní Vaše stížnost?
Nyní mám mandát od zastupitelstva, které rozhodlo, že další kroky se budou řešit v kooperaci s právníkem. Společně připravíme podnět. Pravděpodobně podáme trestní oznámení. Žaloba by se tak odvíjela od šetření orgánů činných v trestním řízení. Teď se nebavím o příčinách vzniku toho samotného požáru v Hřensku a na Mezné. Bavím se obecně o trestním porušení povinnosti při správě cizího majetku a dalších hospodářských trestných činech nedbalosti.
Měl by podle Vás někdo vyvodit konkrétní odpovědnost?
Naznačili jsme to ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové. Podle svých slov se bude otázkou určitě zabývat. Zatím žádné bližší informace nemám.
Co by se dalo udělat, aby se do budoucna taková situace neopakovala?
Pokud by tam byli správní lesní hospodáři, tak by se tohle nestalo. To myslím i v rámci národních parků. To znamená určitě ne bezzásahové zóny, ale sektory, kde by se řešila otázka lesního hospodářství. Tedy pokud by vznikl kůrovec, hned vykácet, hned vysadit, tak jak to funguje v hospodářských lesích. Je potřeba také připomenout, že tyhle lesy nevznikly působením přírody, vysadily je naši předci. A tady ten experiment, kdy se ochránci přírody do toho vložili a chtěli z toho udělat bezzásahové zóny, nepovažuji za šťastný. Les vznikl působením člověka a člověk, kdyby přírodu určitým způsobem hlídal a reguloval, tak by se taková tragédie nestala.
Co by nyní podle vás měla správa parku učinit?
V rámci teritoria co nejdříve park vyklidit, a to veškerou plochu, nejen požářiště, dokud je ještě čas a začít zalesňovat tak, jak se děje v hospodářských lesích. A předejít téhle zkáze.